Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białej Rawskiej
   Praktyki we Włoszech
W dniach 31 maja-26 czerwca 2015 r. grupa uczniów ZSP w Białej Rawskiej odbywa zagraniczne praktyki zawodowe we włoskim mieście Rimini. Praktyki odbywają się w ramach projektu Fundusze Europejskie. Wiedza Edukacja Rozwój. Uczestniczy w nich 15-osobowa grupa uczniów klas III Technikum Ekonomicznego i Technikum Informatycznego wraz z nauczycielem opiekunem – p. Lidią Łysoniewską.
Informatycy odbywają praktyki w firmach komputerowych, i.in. Itel, Sistema Turismo, Pro Place, jak też w sklepach ze sprzętem informatycznym. Młodzież instaluje systemy operacyjne, oprogramowanie, zajmuje się konfiguracją sprzętu sieciowego, diagnozowaniem usterek, naprawą i konserwacją komputerów.
Ekonomiści odbywają praktyki w różnych przedsiębiorstwach, m. in. w firmie logistycznej, w jednym z urzędów miejskich czy też w biurze tłumaczeń; tam zajmują się wprowadzaniem danych do komputera, wysyłaniem listów i wystawianiem faktur. Natomiast w biurze zajmują się planowaniem wycieczek do Polski, bazą noclegową i przygotowaniem kosztorysu.
Pierwsze dni naszego pobytu w Rimini miały charakter zapoznawczy i organizacyjny – zakwaterowanie, spotkanie w firmie Sistema Turismo, która organizuje praktyki, zwiedzanie zabytkowej części miasta, zapoznanie się z podstawową topografią i wreszcie przydzielenie uczniów poszczególnym firmom usytuowanym w Rimini lub okolicach.
Na początku dość trudno było odnaleźć się w realiach Rimini, zapamiętać nazwy dzielnic, topografię miasta, przyzwyczaić do nieco innego niż w Polsce oznakowania przystanków miejskich. Czasem zmiana rozkładu jazdy zmuszała do radzenia sobie w nowo poznanym terenie, ale wszyscy dali radę.
W ramach projektu uczniowie uczestniczyli również w dwóch wycieczkach do włoskich perełek turystycznych, których reklamować nie trzeba - do Wenecji i Florencji. Rejs wenecką barką, czy przejście florenckim Mostem Złotników na pewno zostaną w pamięci. Grupa osób chętnych wraz z opiekunem wybrała się również na zwiedzanie San Marino i zakupy w tutejszych sklepikach.
„Praktyki w Rimini dają nie tylko doświadczenie zawodowe i nowe znajomości, ale także uczą samodzielności, motywują do nauki języków obcych i są dobrym wstępem do przyszłego życia ” - stwierdzają jednogłośnie wszyscy uczestnicy.

Galeria zdjęć

valid XHTML valid CSS